Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’in öncülüğünde kurulan Isparta Kent Hizmetlerini Destekleme Derneği aracılığıyla Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesine (ISUBÜ) kazandırılan eğitim binasının üniversiteye teslimi geniş katılımla gerçekleştirildi. Hızırbey Mahallesi eski Kız Sağlık Kolejinin bulunduğu 7 bin metrekarelik alanda, 1.013 metrekare taban ve 5.065 metrekare kapalı alana sahip eğitim binası bodrum+4 kattan oluşuyor ve içerisinde 17 derslik, 5 atölye, 3 laboratuvar, 18 idari personel odası ve 10 adet teknik hizmet odası bulunuyor.

ISUBÜ Eğitim Binasının teslim törenine Isparta Valisi Aydın Baruş, Isparta Belediye Başkanı ve Kent Hizmetlerini Destekleme Derneği Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Isparta Cumhuriyet Başsavcısı Dr. Aydın Turhan, ISUBÜ Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Çatal, iş ve meslek odaları temsilcileri, STK temsilcileri, eğitim binasına katkı sunan iş insanları ve hayırsever vatandaşlar, akademisyenler ile öğrenciler katıldı.

Törende Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Çatal, üniversitelerin bulundukları kentin kalkınmasında anahtar rol üstlenen sosyal aktörler olarak görev yaptığına değindi. Çatal, “Üniversitelerin katkıları sonucunda kent halkı ile bir etkileşim gerçekleşmekte ve sonucunda organik bir bağ ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde üniversitelerin sayısının artmasıyla birlikte kent-üniversite etkileşimi konusu da giderek önem kazanmaktadır. Eski hastaneler bölgesinde bulunun bu yerleşkemizin Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi 100.Yıl Yerleşkesi olarak adının vermiş bulunmaktayız. Yeni yerleşkemiz ile sadece üniversite eğitim binaları değil, şehrin yeni cazibe ve kültür alanının da oluşturulması hedeflenmektedir. Eğitim binasının yapılarak Üniversitemize tesliminde maddi manevi katkı sunan herkese teşekkür ediyoruz. Bu eğitim binasının yapılmasına maddi katkı veren ismini telaffuz etmekten büyük onur duyacağım, 48 hayırseverimize, katkıları olan tüm personelimize, Isparta Kent Hizmetlerini Destekleme Derneği Başkanı Isparta Belediye Başkanı Sayın Şükrü Başdeğirmen’e şükranlarımızı sunuyoruz. Bünyesinde 27 bin öğrenci, 730 Akademik ve 610 İdari Personel barındıran Isparta’nın üniversitesi Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi olarak yeni yerleşkemize ‘Hoş Bulduk’ diyorum” görüşlerinde bulundu.

İş insanları ve hayırsever vatandaşlarla kurulan dernek vasıtasıyla inşaata başlandığını ve bugün bu eğitim binasının teslimini gerçekleştirmekten duyduğu memnuniyetini dile getiren Başkan Şükrü Başdeğirmen, “Çocuklarımızı çok daha iyi bir geleceğe hazırlamak için bu tür eğitim kurumlarına ihtiyacımız var. Bu eğitim kurumlarında bizler bu işin ucundan hepimiz tutarak yaparsak bunun değeri daha güzel oluyor. Bu güzelliği hep birlikte yaşadık ve bundan da son derece memnunum. Bize destek veren tüm hayırsever vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Zenginlik cepteki parayla olmuyor, zenginlik gönüldeki o güzel güçle oluyor. Bu iş gönül zenginliği.  Bu yaptığımız binada belediye olarak bir çalışmamız olmadı. Belediye de bu binada briketi ve fayans yapıştırıcısını bizlere hibe etti. Onun dışındaki tüm giderler hayırsever vatandaşlarımız, iş insanlarımız karşıladı. Destek veren tüm herkesten Allah’tan razı olsun. ISUBÜ’müzün inşaatları başladı, bölgenin hareketlenmesi için bizler toplantılar, görüşmeler yaptık. Bundan 2 ay önce yaptığımız bir toplantıda burası Hastane Caddesi olarak geçiyor, bundan sonra bu caddenin ismini Üniversite Caddesi olarak değerlendireceğiz dedik. Önümüzdeki meclis toplantımızda bu caddemizin ismini Üniversite Caddesi olarak tescil edeceğiz” görüşlerinde bulundu.

Programdaki konuşmasında eğitim binasının yapımında emeği geçen hayırsever iş insanlarına ve vatandaşlara teşekkür eden Isparta Valisi Aydın Baruş “Teslim töreninin Isparta eğitimi için üniversitemiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum. İnşallah bu güzel eğitim kurumunda öğrenim görecek gençlerimiz ülkemizin geleceği için çok önemli işler yapacaklar, Türkiye'nin kalkınmasına katkıda bulunacaklar ve kendi geleceklerini, ailelerini de kurtarmış olacaklar. Bu yatırımın hayata geçirilmesinde emeği geçen Isparta Kent Hizmetleri Destekleme Derneği'ne başkanı olan kıymetli belediye başkanımıza, yönetim kurulu üyelerine çok çok teşekkür ediyoruz, bu işe öncülük ettikleri için. Yine bu binanın yapım sürecinde çok güzel bir işbirliğiyle katkılarını esirgemeyen tüm Ispartalı iş insanlarına, önde gelen sivil toplum kuruluşu başkanlarımıza ve tüm Ispartalı kardeşlerimize bilhassa teşekkür ettiğimi ifade etmek isterim. Değerli misafirler önümüzdeki pazar günü kuruluş yıldönümünü kutlayacağımız Cumhuriyetimizin 100. Yılı da tüm milletimize kutlu olsun diyoruz. Yaşasın Cumhuriyet. Bugün gururla söylüyoruz ki Isparta Türkiye’nin eğitim ve sağlık bakımından önde gelen  Kentlerinden birisi. İnsanımızın bu kalitede yaşama ulaşmasında geçmişte kurulan eğitim kurumlarının rolü çok çok büyük. Eğitimin önemini anlayan Ispartalılar, bugün çocuklarının çok daha iyi koşullarda yetişmesi için iyi kaliteli bir eğitim alması için her türlü çabayı gösteriyorlar. Bunu okullarımıza verilen önemden, çocukların eğitimine verdikleri önemden açıkça görüyoruz. Eğitimin kalitesinin daha da artırılması ve Isparta’nın çocuklarının Türkiye’nin geleceğinde daha fazla rol sahibi olması için şu anda Isparta’da bulunan 2 üniversitemizin de iyi olanaklara sahip olması, fiziki koşullara sahip olması da gerçekten önem taşıyor. Başkanımızın da ifade ettiği gibi inşasına yaklaşık bir buçuk yıl önce başlanan ve Ispartalıların el birliğiyle bu duruma gelen binamız çok mutluyuz ki bugün üniversitemize teslim ediliyor. Kısa zamanda sayın rektör hocamızın da ifadesiyle öğrencilerimizin de okula dolması ile birlikte şenlenecek. Ben buradan tüm katkısı katkı sunan iş insanlarımıza Ticaret Ve Sanayi Odamıza tüm Isparta Kent Hizmetlerini Destekleme Derneği üyelerimize çok çok teşekkür ettiğimi bir kez daha ifade ediyorum. Onlar adına sizlerden bir alkış rica ediyorum. Yatırımınız hayırlı olsun. Üniversitemize güzellikler getirsin. Öğrencilerimize hayırlı olsun diyorum” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından eğitim binasının yapımında emeği geçen iş insanları ve hayırseverlere Vali Baruş, Başkan Başdeğirmen ve Rektör Çatal tarafından plaket takdim edildi. Ardından Başkan Başdeğirmen tarafından binanın anahtarı Rektör Çatal’a verildi. Dua edilmesi sonrasında protokol üyeleri binayı gezdi.

Yayın Tarihi: 24.10.2023
Okunma Sayısı: 1804
Yayınlayan: ISUBU Basın

HABERLER