Protokole göre “Elektronik Devre/Kart Soğutma Amaçlı Metal Köpüklü Isı Değiştirici Geliştirilmesi” üzerine ISUBÜ, MAKÜ ve AKDÜ ortak projeler ve çalışmalar gerçekleştirecek.

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi ve Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ile TÜBİTAK arasında imzalanan protokol “Elektronik devre/kart soğutma amaçlı metal köpüklü ısı değiştirici geliştirilmesi” projesi ürün testleri çalışmalarına ilişkin olup, TÜBİTAK MAM tarafından geliştirilmekte olan metal köpük-bal peteği ve lattice kanatçıklara sahip soğutucu prototiplerin; elektromanyetik ve yarı-anten davranışları ile nanoakışkan ile sıvı soğutma ısıl performanslarının belirlenmesine yönelik çalışmalar yapılacaktır. 

İlgili öğretim üyelerinin açıklamaları şu şekildedir: Baskılı devre kartlarında bulunan elektronik cihazların ve bileşenlerin sıcaklığını belirli bir aralıkta tutmak için yaygın olarak kullanılan metal soğutuculardan, termal olarak maksimum soğutma sağlaması beklenir. Ancak yarı-anten gibi davranan bu soğutucular ortamda elektromanyetik emisyona sebep olduklarından elektromanyetik karakterizasyonlarının tespit edilmesi elektromanyetik uyumluluk bilim dünyası ve baskı devre kartı tasarımı için oldukça önemlidir. Yapılması planlanan çalışmaların sadece ülkemizde değil dünyada da öncü çalışma gruplarından biri olması düşünülmektedir.

Projede yer alan İsimler ise şöyle;

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nden Teknoloji Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Öğr. Üyesi Doç. Dr. Abdullah GENÇ ve Uzaktan Eğitim Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Teknolojileri Bölümü Öğr. Üyesi Doç. Dr. Bahadır BAŞYİĞİT, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Gölhisar Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Bilgisayar Teknolojileri ve Bilişim Sistemleri Öğr. Üyesi: Doç. Dr. Habib Doğan, Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Öğr. Üyesi Prof. Dr. Selçuk HELHEL, Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Öğr. Üyesi Prof. Dr. Ayla DOĞAN, Mühendislik Fakültesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Öğr. Üyesi Prof. Dr. Meltem Asiltürk ERSOY, Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Araştırma Görevlisi Dr. Oğuzhan ÖZBALCI ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (TÜBİTAK MAM) Malzeme Teknolojileri Başkan Yardımcılığın Kıdemli Başuzman Araştırmacı Dr. Levent TURHAN

 

Yayın Tarihi: 8.3.2023
Okunma Sayısı: 1359
Yayınlayan: ISUBU Basın