Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’mızın Bağımlılıklarla Mücadele Ulusal Eylem Planı çerçevesinde, 2022-2023 Akademik Yıl'ı Güz Döneminde Üniversitemiz bünyesinde yer alan 6 Fakülte ve 18 Meslek Yüksekokulunda, Üniversitemiz Bağımlılıkla Mücadele Koordinatörlüğü tarafından özellikle Davranışsal Bağımlılıklarla Mücadele konusunda farkındalık oluşturabilmek amacıyla öğrencilerimize ve personelimize yönelik eğitimler verildi.

Verilen eğitimlerde, Davranışsal Bağımlılıklar içerisinde yer alan Teknoloji ve Sosyal Medya Bağımlılığı, Kumar Bağımlılığı, Yeme- İçme (obezite) Bağımlılığı, Sosyal İlişki Bağımlılığı, İş Bağımlılığı vb. bağımlılık türlerinin neler olduğu, bağımlılıklardan uzak durma yolları ve bağımlılıktan kurtulma yöntemleri üzerinde bilgi paylaşımında bulunuldu. Konferanslar öğrencilerin ve personelin yoğun katılımıyla gerçekleşti.

Bağımlılıklardan kurtulmanın en kolay en ucuz yolu hiç başlamamaktır düşüncesiyle, gençleri her türlü olumsuz alışkanlıklardan uzak tutabilmek adına, Üniversitemiz Bağımlılıkla Mücadele Koordinatörlüğü "Geleceğe geç kalmamak için, gençlere köprü olmaya çalıştık". düşüncesiyle çalışmalarını sürdürüyor.

Bağımlılıklarla mücadele konusunda sadece üniversitemiz birimlerinde değil, diğer kurumlarla da işbirliği yapıldı. Bu kapsamda Isparta İl Müftülüğü ile imzalanan protokol çerçevesinde 12 İlçe ve il merkezinde bulunan 41 camide Cuma namazı öncesi düzenlenen konferanslarla cami cemaatine ve 4 farklı Kur'an Kursu'nda okuyan öğrencilere yönelik programlar yapıldı. Gençlik Spor Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı okullarda öğretmen ve öğrencilere yönelik programlar icra edildi. 2022 yılı içerisinde toplamda 100 program gerçekleştirilirken, Davranışsal Bağımlılıklarla Mücadele konusunda farkındalık oluşturulması için toplamda 60 bin kişiye ulaşılmış oldu.

Yayın Tarihi: 23.1.2023
Okunma Sayısı: 3506
Yayınlayan: ISUBU Basın