TÜBİTAK tarafından desteklenen Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (ISUBÜ) Orman Fakültesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Yasin Ünal’ın yürütücülüğünü yaptığı TÜBİTAK, BİDEB 2237-A Bilimsel Eğitim Etkinlikleri Desteği kapsamında “Orman Okulu Yaklaşımı ve Doğada Öğretim Modelleri Eğitmen Eğitimi” projesi Gölcük Tabiat Parkında start aldı. 
Proje açılış konuşması Dr. Öğr. Üyesi Yasin Ünal tarafından yapıldı. ISUBÜ Orman Fakültesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Yasin Ünal; “Proje TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Programı tarafından desteklenen ilk ORMAN OKULU YAKLAŞIMI EĞİTMEN EĞİTİMİ Konseptine sahip projesidir. Yürütücü kuruluş, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’dir. Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü ise ortak kuruluştur. Proje Isparta Valiliği, Isparta Belediye Başkanlığı ve Arzen Kozmetik Yönetim Kurulu Başkanlığı tarafından AYNİ olarak desteklenmektedir. Proje etkinliklerinde, 6 farklı üniversitede görev yapan konusunun uzmanı eğitmenler görev almaktadır. Hedef kitle; Türkiye’nin farklı illerinden Orman Okulu konularında yüksek lisans ve doktora eğitimlerine devam eden genç bilim adamları ve kurumların AR-GE bölümlerinde görevli araştırmacılardır. Projeye, Türkiye’nin farklı illerinde 200 e yakın başvuru yapılmış olup, 20 katılımcı seçilmiştir. Proje, disiplinler arası ve birbiri ile bağlantılı Orman Okulu Yaklaşımı çerçevesinde teorik-uygulamalı tarzda yürütülecektir. Proje sonrasında Katılımcılara Katılım Sertifikası verilecektir. 7 gün olarak planlanmıştır. Gecelemeli kamp uygulamaları Yazılı kanyon Tabiat Parkı, diğer etkinlikler ise Isparta İli Sütçüler Belediyesi Sarı Çam Kartal Yuvası Turizm Tesisleri ile Sütçüler Prof. Dr. Hasan Gürbüz MYO da teorik ve uygulamalı bir tarzda gerçekleştirilecektir.  Orman Okulu Yaklaşımı Eğitmen Eğitimleri ile Orman Okulu etkinlikleri Üniversitemiz yürütücülüğü ve desteğinde devam edecektir” dedi. 
Doğa Koruma Milli Parklar 6. Bölge Müdürü Mahmut Temel, “Güzel bir projenin başlangıcında sizlerle birlikte olmaktan dolayı mutluluk duyuyorum. Önemli bir eksikliğimizi giderecek bir proje olacağına inanıyorum. Türkiye olarak bir çok konuda diğer ülkelerden çok öndeyiz. Ancak, çocuklarımıza ormanı doğayı sevdirme, ormanda doğada eğitim verme konularında eksiklerimiz olduğunu düşünüyorum. Yasin Hocamızın bu projesi ile meşalemizi yakıp burada eğitimi alan arkadaşlarımız gittiği yerde de bu eğitimleri devam ederse güzel bir işe imza atılmış olacaktır. Doğayı tanımayı görmeyi seçmeyi iyi bilirsek bir süre sonra muhteşem bir sanat galerisinde gezermiş gibi olacağız. Hayatı hiç mucize yokmuş gibi yada herşey bir mucizeymiş gibi yaşatan fark bu eğitimler. Milli Parklar olarak, ülkemizin en önemli yerlerini koruyoruz kolluyoruz. Çocuklarımıza bu güzelliklerden doğadan ormandan zevk almayı yaşatmalıyız. Bu konuda tohum atmamız lazım. Birkaç gönüllü insanımızın çırpınmasıyla tohumlarımızı atıyoruz. Gölcük Tabiat Parkımızda büyük bir binamız var. Yapı belgelerini aldık, komple tadilat yapıp, bu binamızı Doğa Bilim Eğitim Merkezi yapıyoruz. Özellikle, okullarımız, öğretmenlerimiz ve çocuklarımızın emrinize amadeyiz.” dedi.
Rektör Prof. Dr. İbrahim Diler, projenin yürütücü ISUBÜ Orman Fakültesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Yasin Ünal başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti, başarılarının devamını diledi. Üniversite hakkında bilgiler veren Rektör Diler, “Yasin Ünal hocamızın önderliğinde bu tür projeler kapsamında 1300’e yakın yüksek lisans, doktora yapan, alanında uzman yetkin kursiyere eğitimler verildi. Elbetki yabancı ülkelerden güzel örnekleri almak güzel ama yabancı ülkelerin modellerinden vazgeçip, kendi yerli ve milli değerlerimizi ön plana çıkaralım. Bizler kıyamet koparken bile ağaç dikmeyi öncüleyen bir kültüre mirasa sahibiz. Birkaç küçük dokunuşlarla sizler gibi yetkin alanında uzman kursiyerlerin aldıkları eğitimi çocuklarımıza aktarmasıyla, güçlü ve dünyada öncü bir ülke Türkiye olacağımızdan eminim. Bu güç muhtaç olduğumuz damarlarımızda kesinlikle mevcuttur. Hepiniz ilimize ve üniversitemize hoşgeldiniz” dedi. 
Isparta Valisi Aydın Baruş, “Bu güzel eğitim çalışmasının hem sizler hem de ülkemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.  Orman Okulu Yaklaşımı ve Doğada Öğretim Modelleri Eğitmen Eğitiminin 2 yönden çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çocuklarımız 4 duvar arasında aldıkları eğitimden dolayı özgüven eksikliğine sahipler.  Bu anlamda doğada öğretim modellerinin, doğada iç içe yapılan hayatın gerçekleriyle yüzleşerek gerçekleşen eğitimleri, özgüven kazanma açasından da önemli buluyorum. Bu eğitimleri geliştiren, uygulayan emek veren Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörümüze ve Yasin hocamıza teşekkür ediyorum. Türkiye’ye örnek bir çalışma olmuş. Bu eğitim modeline katılan ülkemizin çeşitli illerinden öneli insanlar burada. Aldıkları eğitimleri gittiklerinde başkalarına aktaracaklar. Herşeyden önce çocuklarımıza aktaracaklar. Bu eğitimin diğer bir noktasında vatan sevgisinin pekiştirilmesi. Vatanımız için bin yıldır bu topraklar uğruna atalarımız büyük fedakarlıklar vermişler. Biz de çocuklarımıza nasıl güzel bir vatana sahip olduklarını içinde yaşadığımız bu eşsiz güzellikleri, hayvanların, bitkilerin, toprağın değerini anlatırsak çocuklarımız da ne kadar güzel bir vatanda yaşadıklarını ve vatana sahip çıkmanın neden önemli olduğunu da çok iyi anlayacaklardır. TÜBİTAK tarafından desteklenen bu projenin diğer illerde de devam etmesi sürekli eğitim konusu haline gelmesi bizleri sevindirecektir. İlimiz de inşallah, eğitici eğitimleri yanında çocuklarımızın da sürekli eğitim merkezi olması yönünde de çalışmalarımızı hızlandırmalıyız. Biz her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.
“Orman Okulu Yaklaşımı ve Doğada Öğretim Modelleri Eğitmen Eğitimi” projesi açılış programına Isparta Valisi Aydın Baruş, ISUBÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Diler, Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP)  6. Bölge Müdürü Mahmut Temel, Rektör Yardımcıları, TEİAŞ Bölge Müdür Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, Doğa Koruma Milli Parklar 6. Bölge Isparta Şube Müdürü Hasan Eryiğit, 6 farklı üniversitede görev yapan konusunun uzmanı eğitmenler, Türkiye’nin farklı illerinde 20 katılımcı katılım gösterdi. 
20-24 Temmuz 2022 4 gece 5 günlük etkinliği ise, Isparta İli Sütçüler ilçesi, Sütçüler Sarıçam Kartal Yuvası Tesisinde teorik ve uygulamalı etkinlikler bir arada gerçekleştirilecek.
 
Yayın Tarihi: 18.7.2022
Okunma Sayısı: 2314
Yayınlayan: ISUBU Basın