Bugün 10 Kasım.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal  Atatürk’ün ebediyete irtihalinin 81’nci yıldönümünde onu rahmet ve minnetle anıyoruz.

O, bin yıllık vatan toprağının işgal tehdidiyle yüz yüze olduğu yeis dolu günlerde 19 Mayıs’ta Samsun’a çıkarak İstiklal meşalesini yakan;  Amasya, Sivas ve Erzurum Kongreleriyle Anadolu’da  milli bir heyecanı başlatan, memleket güçlerini aynı inanç etrafında birleştirerek kurtuluş için umut ışığı olan bir liderdi.

O, yirminci yüzyılın ilk çeyreğinde yaşanan  Türk’ün ateşle imtihanını bir zafer sevincine dönüştüren, milletine adadığı hayat yolculuğunu  yıllar öncesinde düşlediği  Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarak  taçlandıran bir liderdi.

O, savaş meydanlarında gerçekçi bir komutan, devlet kurmada  ve ülkesini çağdaşlık yoluna taşımada ufuk sahibi ve azimli bir liderdi.

Ve en önemlisi  o, milletine güvenen bir liderdi. En güç şartlar altında bile, her şeyin bitti zannedildiği zamanda bile Türk milletine güven duygusunu asla kaybetmeyen, başarının yolunun Türk insanının ruhuna muttali olmaktan geçtiğini bilen ve bütün girişimlerini milletin desteğine dayandıran bir liderdi o.

Bugün 10 Kasım. Onu kaybettiğimiz günün 81’nci yıldönümü…

Duygularımız onun sözlerinde özetleniyor:  “Benim naçiz vucudum elbet bir gün toprak olacaktır. Ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha rahmetle ve minnetle yad ediyoruz. Ruhu şad olsun.

 

Prof.Dr.ibrahim Diler

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü

 

Yayın Tarihi: 9.11.2019
Okunma Sayısı: 838
Yayınlayan: ISUBÜ Basın