bir fikrim var
Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi

Yalvaç MYO'da Gastronomi Kariyer Semineri

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Yalvaç Meslek Yüksekokulu, Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü Aşçılık Programı için 15.05.2019 tarihinde Rüştü Ekmen (Executive Chef, Uluslararası Gastronomi Kulüp Başkanı) Kerem Yahya Görgel (W.A.C.S Juri Üyesi ve Montenegro İnternational Restaurant Executıve Chef) ve Sinan Türetken’in (Clup Asteria Hotel Sous Chef) konuşmacı olarak yer aldığı Gastronomi Kariyer Semineri düzenlendi.

Seminerde aşçılık mesleğinin kariyer basamakları, sektörün avantajları, zorlukları hakkında bilgi verildi. Seminerin sonunda Turuncu Bayrak Kampanyasına destek için “Afiyet Olsun İsraf Olmasın” sloganıyla öğrencilerin; şeflerin ve bölüm hocalarının katılımıyla bir video çekilerek sosyal medyada yayınlandı. Öğretim Görevlisi İpek Ünal; Turuncu Bayrak Kampanyasıyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: "Turuncu Bayrak; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Türes (Tüm Restoranlar Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği) ve birçok kurum kuruluş tarafından da desteklenen bir proje olup; işletmelerde gıda israfının önüne geçebilmek amacıyla başlatılmış işletme ve doğa dostu bir sistemdir. Gıda İsrafını Önleme ve Bilinçlendirme Platformu tarafından belli kriterleri yerine getiren işletmelere Turuncu Bayrak verilerek bilinçli tüketici, bilinçli işletme ve bilinçli çalışanlarla israfın önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Geleceğin şef adayları olan öğrencilerimizde bu konuda farkındalık yarattıkları ve gerçekleştirmiş oldukları seminer için Rüştü Ekmen, Sinan Türetken, Kerem Yahya Görgel şeflerimize teşekkür ederiz.” dedi.

Yoğun katılımın olduğu seminer sonunda Yalvaç Myo Hatıra Ormanına şeflerin adına birer ağaç fidanının dikildiğine dair verilen sertifikayla Öğretim Görevlisi İpek Ünal teşekkür belgelerini takdim etti. Şefler tarafından seminerden sonra verimli bir workshop gerçekleştirildi. Yengeç ve Kerevitle ilgili ön hazırlık, pişirilme ve sunum gibi konuların işlendiği Workshop’ta tüm öğrencilerin birebir uygulama yapmasına olanak sağlandı.

Yayın Tarihi: 16.5.2019
Okunma Sayısı: 191
Yayınlayan: ISUBÜ BASIN
Yukarı çık