Millî Mücadelemizin önderi, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete irtihalinin 85. yılında saygı, sevgi, özlem ve minnetle anıyorum.

Mustafa Kemal Atatürk; uzun savaşlardan ve yenilgilerden yorgun düşmüş, umutsuz bir milleti azim ve kararlılıkla ayağa kaldırmış, Türk Milleti ile birlikte başlattığı mücadeleyi zaferle sonuçlandırmıştır. Askerî alandaki başarıları devlet adamı kimliğiyle devam etmiş, düşünceleriyle Türk Milleti’ne çağdaş uygarlık düzeyine erişme misyonunu yüklemiştir. Bu doğrultuda Cumhuriyetimizin ilanını takip eden süreçte devlet yönetimi, sosyal hayat, bilim, kültür, sanat ve ekonomi gibi alanlarda birçok yenilik hamlesini başarıyla gerçekleştirmiştir.

Atatürk’ün gerçekleştirmiş olduğu modernleşme ve dönüşüm hamleleri ile ortaya koyduğu vizyon bizlere büyük sorumluluklar yüklemektedir. Bu noktada “en büyük eserim” dediği Cumhuriyetimizi daha güçlü, daha gelişmiş ve daha demokratik hâle getirmek, akıl ve bilimin ışığında Cumhuriyetimizin ilelebet payidar kalması için azimle çalışmak en önemli vazifelerimizdendir. Üniversite olarak bizler de akademik çalışmalar ile eğitim-öğretim faaliyetlerimizin yanında kültür ve sanat alanında donanımlı, kültürel ve evrensel değerleri benimsemiş, toplumsal katkıya önem veren bireyler yetiştirmenin gayreti içerisindeyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle bağımsızlığımızın mimarı, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete irtihalinin 85. yılında büyük bir saygı, özlem ve şükranla anıyor; Cumhuriyetimizin kuruluşu ve Aziz Milletimizin bekası uğrunda canlarını feda etmiş şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve saygı ile yâd ediyorum. Ruhları şâd olsun.

Prof. Dr. Yılmaz ÇATAL

Rektör

Yayın Tarihi: 9.11.2023
Okunma Sayısı: 1331
Yayınlayan: ISUBU Basın