Allah’ın rahmet elçisi son peygamber Hazreti  Muhammed’in mevlid-i şerifini idrak ediyoruz. Ne mutlu !

Bu kandil günü gönlümüz sürur içinde olmalı ve o müstesna elçiyi doğru anlamalıyız.

Zira o bize sevgi ve merhameti öğretti.  Müşfik olmayı, insaf etmeyi, sabretmeyi, hoş görmeyi öğretti. Kibirli olmanın yerine mütevazı olmayı hatırlatarak insanlara, canlılara ve bütün kainata karşı sorumluluklarımızın, görevlerimizin olduğunu öğretti.

O bize kardeşliği, arkadaşlığı öğretti. Hayatı güzelleştiren şeyin hoyrat duygular değil dostluk olduğunu göstererek kalplerimizi birleştirdi. 

O bize hakkı, hakikati ve adaleti öğretti. Ölçülü olmayı, erdemli olmayı öğretti.

O bize vahyin ışığıyla dünyamıza taşıdığı Kur’an- Kerim’i öğretti. İyiyi kötüden ayırabilmeyi, yani furkanı öğretti.

O bize iyi insan, güzel insan olmayı öğretti. Daha da önemlisi öğretmekle kalmadı, söylediklerini davranışa dönüştürerek rol modelliği yaptı. Allah’ın kelamını hayata nasıl yansıtacağımızı hikmet dolu hareketleriyle gösterdi bize. 

Dileriz ki bu kandil, doğum gününü kutladığımız sevgili peygamberimizin o güzel ahlakını yeniden hatırlamaya vesile olsun. Yine dileriz ki bu kandil,  küreselleşen dünyada insanın meta haline dönüştüğü, “eşref-i mahlukat” olmanın göz ardı edildiği, yüreklerin katılaştığı, ulvi değerlerin menfaat veya kısır çekişmelere kurban edildiği bir dünyada o kutlu elçinin insana bakışını yeniden keşfetmeye vesile olsun.

Bu temenniler içerisinde milletimizin ve İslam aleminin Mevlid Kandili’ni kutluyor, kandil  ışığının yolumuzu aydınlatmasını ve gönüllerimize sevgi sıcaklığı vermesini diliyorum.

 

Prof.Dr.İbrahim Diler

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü

 

 

 

Yayın Tarihi: 8.11.2019
Okunma Sayısı: 618
Yayınlayan: ISUBÜ Basın